Pratik Sulama Projesi Çizim Aşamaları – 5

SULAMA BAŞLIKLARININ YERLEŞİMİ

5.1 SPRİNKLERİN YERLEŞİMİ
Projede kullanılacak sprink tipi belirlendikten sonra, çizim üzerinde doğru aralıklarla yerleştirilmesi dizaynın önemli bir aşamasıdır.

En temel özellik sprinkleri ıslatma çaplarının tam olarak birbirinin içine gelecek şekilde yerleştirmektir.

Sprinklerin Kafa Kafaya Yerleştirilmesi

Üniform bir sulama için sprinkler kafa kafaya yerleştirilmelidir

Aşağıdaki şekilde sprinklerin birbirinden uzaklaştıkça uniformluğu değişen sulama alanlarını görmektesiniz (üç ayrı yerleşim mesafesinde bardakların doluluk oranlarını kıyaslayın, en doğru yerleşimin kafa kafaya olduğunu görün.)

Üniform sulama

Sprink yerleştirme mesafesine göre değişen üniformluk

İkinci kural siprinklerin konum olarak kare ve üçgen yerleştirme halidir. Ancak bazı düzgün olmayan alanlarda bu iki şekil arasına  uygun bazı yerleşimler olabilir.

KARE YERLEŞTİRME :

Genellikle sınırları birbirine dik ve alanlarda ve alanın dışına su taşırılmaması gereken durumlarda kullanılır. Kare yerleştirme, çok sık kullanılmasına rağmen üniform bir sulama için  zayıf yöntemdir.

Kare ve Üçgen Yerleştirme KarşılaştırmasıÜÇGEN YERLEŞTİRME :

Genellikle düzensiz sınırları olan, sulanacak alanın dışına su taşmasının önemli olmadığı ve çok fazla ayarlanabilir açılı sprink gerektirmeyen geniş alanlarda kullanılır. Sprinklerin bir üçgenin köşelerine eşit aralıklarla yerleştirildiği eşkenar üçgen yerleştirmenin kare yerleştirmeye göre bir dizi avantajı vardır. Üçgen yerleştirmeyi sağlamak için iki sprink sırası arasındaki mesafe kısa olduğundan zayıf nokta problemi ortadan kalkar. Pek çok durumda, üçgen yerleştirmede sprinkler, kare yerleştirmeye göre daha uzak mesafelerde yerleştirilebilir. Bu da toplamda daha az sprink demektir. Daha az sprink de daha az ekipman maliyeti ve daha kısa sürede montaj demektirBununla birlikte KARE YERLEŞTİRME rüzgara karşı koymada daha başarılıdır

Yerleşime ilk önce köşelerden ,yada düzensiz sorunlu alanlardan başlanır. Bu alanları bitirdikten sonra kaydırmalı ve şaşırtmalı yerleştirme şekillerini kullanarak açık alanlara doğru üçgen yada kare yerleştirmeye geçebilirsiniz.

ÖRNEK PROJE

PROJEDE 1.ADIM – SPRİNKLEME

Antalya bölgesinde yer alan projesi çizilmiş sitenin sulama projesini birlikte yapalım.

1. Adım: Su kaynağı tespiti Su kaynağı olarak, site içinde sondaj açılmış, su verdisi 3 lt/h (10.8 m3/h) olan suya ulaşılmıştır.Sondajdan elde edilen su, dalgıç pompa ile toprak altında yapılacak bir betonarme depoya gönderilecek ,depo yakınına konan bir hidrofor  ile  sulama  sistemin gerektireceği basınç ve debide  sulama suyu elde edilecektir.

2. Adım: Projede çim alanların darlığı ve bitki örtüsünün yoğunluğu itibariyle  çim alanlar değişik nozullu K-RAIN RPS 415 Sprey pop-up (Projede 15 Van,10 Van, 8 Van ve SST nozullar kullanılmıştır.), çalı ve çiçekli bitkiler damlama ile sulanması planlanmıştır.

3. Adım : Siprink yerleşimi kafa kafaya prensibine uyularak , kare,üçgen ve bazı hallerde eşkenar dörtgen tarzında yerleştirilmiştir.

Sulama Projesi Örneği

Sulama Projesi

5.3 SPRİNKLERİN GURUPLANDIRILMASI

Sprinkler aşağıdaki özellikler dikkate alınarak gruplandırılır.

1. Sprink cinslerine göre guruplara ayrılma.(rotorlar, spreyler, damlama hatları , mikro sprinkler)

2. Bitki cinslerine göre gruplandırma.( çimen, çalı, yer örtücü,mevsimlik bitkiler)

3. Konum itibarı ile gruplandırma ( güneşli bölgeler,gölgede kalan bölgeler)

Gruplandırılan bölgelerin alan debileri hesaplanır. (grup debilerini hesaplarken aşağıdaki gibi bir tablo hazırlayıp, hesabı bu tablo üzerinden yapmakla, hataların önüne geçeriz.)

Not : Aşağıdaki tablo da verilen değerler K-RAIN sprinklerin kendi performans değerlerleridir, başka firma ürünleri için bu değerler kullanılmaz

Sprey Debi Hesap Tablosu

Sprey Başlıklılar Debi Hesap Tablosu

Rotor Debi hesap Tablosu

Rotor Sprinkler Debi Hesap Tablosu

PROJEDE 2. ADIM - BÖLGELERE AYIRMA

Sprinklediğimiz projeyi yukarıda anlatıldığı gibi bölgelere ayıralım

Bölgelendirme

Sulama Projesi Bölgelere Ayırma

Debi Hesap Tablosu

Debi hesaplamasını gösteren tablomuz

Bu haftalık bu kadar. Bir sonraki yazımızda vanalar ve vana merkezlerini oluşturma konularını inceleyeceğiz.

Etiketler:, ,

2 Yanıt

  1. mustafa diyor ki:

    Sulama sistemleri hakkındaki bilgileriniz için teşekkür ederiz.

  2. Çağlayan diyor ki:

    Murat bey süper bir açıklama elinize saglık bugün

Yorum Yazın

*

© 2011 SNM Ltd.Şti. - Tüm Hakları Saklıdır.